19 Eylül 2016

Kitap Yorumu: On Küçük Zenci || Agatha Christie

On Küçük Zenci
Agatha Christie

GR Puan: 4.22
Tür: Gizem
Sayfa: 191
Benim puanım:


Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.
Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.
Konuklar bir süre sonra gizledikleri karanlık sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...

Güzel ve kısa bir gizem okumak istendiğinde aklıma nedense hep Agatha düşüyor. On Küçük Zenci hem puanı hem de seri dışı bir kitap olunca, başlamak için sabırsızlanmıştım. Nitekim çok fazla elimde süründürmediğime de mutlu oldum. Kitap muazzamdı.

Genellikle Poirot okumayı severim ama Poirot'un gizemli hım hımlamaları, yok ukala yanıtları derken canım sıkılır. Biraz gösteriş meraklısı gelir bana. Bu kitapta ise tamamen algılarınızı yıkabilirsiniz. Çünkü herkes katil. En azından gizemli ev sahibimiz öyle olduğunu öne sürüyor.

On kişi bir adaya çağrılır. On kişinin de katil olduğu söylenir. Kim suçlu? Kim dedektif? Katil kim? Tüm bu sorular kitap boyunca aklınızda oynarken, bir yandan da sıradaki olayın ne olacağı akılda dönüp durur.

Bu zamana kadar en sevdiğim Agatha kitabı. Özellikle de kahramanlara maruz kalmadan bir gizem okumak harika bir tecrübeydi. Yaratılan gizem ve merak ise efsane. Daha önce hiç bu kadar heyecanla bir Agatha kitabı okumamıştım. Belki ipuçları yüzünden birileri sonucu tahmin etmiştir, ama ben bu güruha ait değilim. Bu yüzden kitabın sonunda çok şaşırdım. Hiç beklenmedik bir şeydi.

Gizem kısmını bir kenara atarsak, Agatha'nın ahlaki değerleri de irdelediği söylenebilir. (Spoiler) Adaletin yetmediği yerlerde biz adalet olmalı mıyız? Cinayet cinayeti doğurmalı mıdır? Adaleti sağlayanlar her zaman adalet dağıtırlar mı? (Bitti)

Sonuç olarak harika bir kitaptı. Okumayı sakın ihmal etmeyin.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder