9 Kasım 2016

Dizi Önerisi: Person of InterestSize şimdi muhteşem bir diziden bahsedeceğim. Hayatımda izlediğim en güzel diziler listesinde ilk sırada olabilir. Gözümde Buffy'yi bile geçti diyebilirim.Önce konusundan bahsedelim.

Bir makine var. Her hareketinizi, her konuşmanızı dinliyor. Bu yapay zekayı yaratan adam ise ahlaki nedenlerden ötürü bu makineye bazı sınırlar koymuş. Önemliler ve önemliler olmak üzere ölmek üzeri ya da tehlike oluşturan insanların kimlik numarasından oluşan iki liste veriyor. Önemliler ABD'de terör saldırısıyla alakalı kişiler. Dizinin temeli tahmin edeceğiniz gibi, 11 Eylül'e dayanıyor. Önemsizler listesi ise, NY'da öldürülecek kişiler. Ancak makine size nedenini ya da ne zaman olacağını söylemiyor. Sadece bu kişinin hayatının tehlikede olduğunu söylüyor. Terör saldırıları devlet tarafından hallediliyor ama Önemsizlerle kimse ilgilenmiyor. Bu durumda, Harold kendine eski bir casus olan, yolunu kaybetmiş bir adamı buluyor. John Reese. Bu ikili masum insanların hayatını kurtarmak için bir takım oluyorlar ve insanların hayatlarını kurtarmaya başlıyorlar.

İlk başta fazla insan veya duygusal bağlar olmadığı için yavaş ilerleyen bir dizi. Ancak pes etmemeniz gerekli. Çünkü ikinci sezondan itibaren bağlar iyice yerine oturuyor ve çok güzel bir ortam ortaya çıkıyor. İlk başta aşırı ketum olan karakterlerin geçmişlerini öğrenmeye başlıyoruz ve bununla da daha iyi bir algı geliyor. Katılan bir kaç tane yeni karakter ise, seriyi muhteşem yapıyor.

Evet, John Reese hep takım elbise giyiyor.


Ben mesela ilk sezonu izlerken, sıkılmıştım ama yine de merak ettiğim için izlemeye devam ettim. Ancak kısa bir süre sonra beşinci sezonu nasıl bitirdim anlamadım.

Bu dizinin en güzel yanı, insanların geçmişleri tarafından şekillenmiş oluşu ve aslında gerçek kötü diye bir şeyin olmaması. Her birinin bakış açısından bakıldığında, ya ülkeyi terörden arındırmak istiyor ya da dünyanın iyileşmesi için tek bir lidere ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Ya da sadece ahlaki kodları var. Bu özelliği çok hoşuma gitti doğrusu. İkinci şanslara inanan bir seri ve bunu her bölümde görüyorsunuz. İnsanda tek bir yüz olmadığını nasıl da güzel gösteriyor.
Hatuna bakın ya. Root ♥


Dizi hakkındaki başka bir gerçek ise, canının çok yanacak. POI sadece sizi bıçaklamakla kalmıyor, daha çok sızlanasınız diye bir de bıçağı çeviriyor. Bu yüzden de beni deli eden bir seri oldu.

Şunu söyleyeyim, Root ve Shaw ♥ Lanet olsun çok iyiydiler ya.

Kesinlikle izleyin bu diziyi ama pes etmeyin. Başlangıca aldırmayın.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder