21 Mart 2017

Doğaüstü: First Year || Rachel E. Carter

First Year 
Rachel E. Carter 

Tür: Gençlik, doğaüstü
Çıkış: 2013
Seri: Black Mage 1/4
Türkçe: Yok
Sayfa:252
GR Puanı: 4,00
Puanım:

First Year, urban fantasy kategorisinde epey iyi bir puanı ve okunma oranı olan bir kitaptı. Kitabı görünce hemen okumak istedim ve sayfa sayısı az olduğu için de hemen atıldım.
Urban fantasy (şehir fantazisi), tarihi kurgu, genç yetişkin türlerinden oluşuyor ama okurken aklıma direkt Vampir Akademisi, Harry Potter ve daha sonradan da Ölümün Hizmetkârları serilerinin karışımı olduğu geldi. 
Soylu, soysuz, orta sınıf fark etmeden, güçlü büyüsü olan herkes Karanlık Mage (büyücü) olmak için manastıra başvurabiliyor. Genellikle 13 ile 20 yaş arasında olduklarını çıkardım bu öğrencilerin. Büyük bir onur aslında ve çoğu katılımcı, savaşçı olmak istiyor. İyileştirici ve Simyacı diyebileceğim iki bölüm daha var.
Ryiah ve ikiz kardeşi daha manastıra varamadan maceralarına başlıyor ve ezilme, dayak kitap boyunca devam ediyor. Manastırda aldıkları eğitim bir yana, bir de soyluların eczacı olan bu kardeşlere ve başkalarına ayak takımı diyerek hakaretler ediyorlardı. Üstelik hocaların katılan yüz küsur kişiyi elemek için onları tabi tuttukları sınavlar da var. Ve de bir prens. Kraliyet ailesinin bir üyesi. Normalde kraliyet ailesi, tahta talip biri bu manastıra/akademiye alınmıyor ama Darren adlı bu yiğit, ikinci sırada ve güçlü olduğu için bir istisna yapılmış.

Bu akademide, öğrenciler ağır çalışmalar geçirerek bir yıl kalacaklar ve bu sürenin sonunda da ikinci yıla geçecek 15 mage'den biri olacaklar mı bunu öğrenecekler. 

Benim akıcı ve güzel anlatılmış bulduğum bir kitaptı. Karakterler canlı, olaylar acele ettirilmeden anlatılmış. Her şey bir yana, bu yazarın çıkış kitabıymış ve bence iyi bir iş çıkarmış. 

Büyü nereden gelir gibi sorular bize pek açıklanmasa da kurguya yedirildiği için pek sorgulamıyorsunuz. Şunu da not geçeyim, günümüzde değil, 1600'lü yıllar gibi bir vakitte geçiyor her şey.

Serinin kapakları çok tırt olsa da bence iyi bir çalışma ile bu seri burada çıkarabilir. Birkaç düşük cümle dışında pek sorun yoktu bence. Bu da sanırım yazarın kitabı kendisi yayınladığı için olan bir şey. Ayrıca kitapta bir yıl ve kızın çabaları anlatıldığı için, yer yer yeter artık bitsin bu yıl diye sitem edebilirsiniz. Ben etmedim ama. Ryiah'ın yer yer mızmızlanması, aşağılık kompleksi boğucu oluyor ama. Sanırım kitaba hem gerçekçilik katan hem de okuru boğan tek özellik bu.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim, seri genç yetişkin diye okumamazık etmemenizi öneririm. Gayet kanlı ve sert bir dünya yaratmış ve bunu yedirmiş. Ha öyle büyük umutlarla da başlamayın. Güzel işlenmiş bir çerez olarak düşünebilirsiniz. Okumanızı tavsiye ederim. 

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder