12 Mayıs 2017

Çocuk Kitabı: Ben, Yalnız Ivan - Katherine Applegate


Tür: Çocuk kitabı, kurgu
Sayfa: 200
Yayıncı: Altın Kitaplar
Çıkış: 2012
Çevirmen: Petek Demir
Seri: Yok
Puanım:
Ivan iyi huylu bir gorildi. 8. Çıkış Büyük Alışveriş Merkezi ve Oyun Salonu adlı AVM'deki cam duvarların arkasındaki yuvasında oturup insanları izlerdi. Yabanıl ormandaki yaşamını pek özlemezdi. Aslında eski yaşamını hiç düşünmezdi.

Sürekli izlediği televizyon şovlarını düşünürdü. Yaşlı fil Stella ile sokak köpeği Bob en yakın arkadaşlarıydı. Ivan en çok sanatla ilgilenirdi. Mangonun lezzetini nasıl duyumsayacağını ya da kulağına fısıldayan renkli yaprakların hışırtısını hayal ederdi.

Katherine Applegate gülmece ile hüzün ögesini büyük bir ustalıkla harmanlayarak dostluğu, sanatın değerini ve umudu Ivan'ın gözünden anlatarak çocuklara unutulmaz bir öykü sunuyor.

Çocuk kitaplarını pek sevdiğim söylenemez. Ancak bu kitabı okuduğuma çok mutluyum. Hem gerçek bir hikâyeden esinlenmiş olması, hem karakterlerin tatlılığı, hem de verilen mesaj beni çok mutlu etti. Duygulandırdı.

Kitabın başında öncelikle Ivan'ın sıradan hayatını, diğer hayvanlarla olan ilişkisini görüyoruz. Ivan yalnız. Bezmiş. Yıllar yılı, alanım dediği bölgede hapis kalmış. Onun insanlara dair yorumlarını, diğer hayvanların neler düşündüğünü, nasıl yuvalarından koparıldıklarını öğreniyoruz. Ancak bir gün, batmak üzere olan bu sirke, yeni bir üye katılıyor ve Ivan'ın omuzlarına daha önce hiç tanımadığı, aslında genetiğinde olan bir sorumluluk yükleniyor: Korumak.

Yürek ısıtan, aynı zamanda da ağlatan bir kitap olmuş. İnsanların hem iyi hem de kötü yönlerini veriyor ve bunu hayvanlar kendi bakış açılarından anlatıyor. Öyle vahşet sahneleri yok aslında. Çocuklar için yazılmış ama yetişkinler imaların farkına varıyor. Genel olarak bakıldığında umut veren, hayvan sevgisini aşılayan, doğru ve yanlış ayırımını veren öğretici bir eser. Sanatın önemini, bağlayıcı bir gücü olduğunu da odak noktası yapıyor. Hayvanların tutsak edilmemesi mesajı veriliyor. İnsanların da iyi olma seçimlerinin olduğuna değiniyor. Dili gayet sade.

Sonu güzel ve sevinçli bitiyor. Ama insanın içinde de bir acı bırakıyor bence. Çünkü hayvanları doğal ortamlarından sergilensin diye koparıp köle ediyoruz, sırf eğlenebilelim diye. O yüzden insanın içi biraz buruk kalıyor ama, kitabın bağlanma şekli de güzel. Kötünün iyisi diyebileceğimiz bir sonuçlanma.

Çocukların ve yetişkinlerin okuyabileceği güzel, etkileyici bir kitap. Zaten Newbery ödülü de bu tür kitaplara veriliyor. 

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder