15 Haziran 2017

Doğaüstü: Trickery || Jaymin Eve ve Jane Washington


Trickery
Jaymin Eve ve Jane Washington

Tür: Doğaüstü, gençlik, büyü
Sayfa: 298
Goodreads Ortalaması: 4.20
Seri: Curse of the Gods 1/3
Puanım:

Goodreads'ta son zamanlarda en çok okunan kitaplara bakınca bu seriyi görebilirsiniz. Ben de bu tür basit kitapları sevdiğim için başladım.

Tanrıların insanların arasında olduğu bir dünyada geçiyor. Aslında tam aralarından değiller, kendi âlemleri var ama sol adı verilen doğaüstü gücü olan insanlar, öldüklerinde birer tanrı olabiliyorlar. Bir de tanrılara hizmet eden dweller adlı, köle gibi çalıştırılan köylüler var.

Kitap bir dweller olan Willa'nın etrafında dönüyor. Sollerin eğitildiği bir okulda hizmetçi olarak çalışmak üzere seçiliyor. Willa'nın tek kusuru ise çok feci sakar olması. Bu yüzden de başı beladan kurtulmuyor. Daha ilk gününden okuldaki en güçlü sollar olan beş kardeşin radarına girmeyi başarıyor. Ancak sakarlığı yüzünden bir tanrının yoluna çıkınca başına çok büyük bir bela geliyor.

Kitap öyle harika falan değil. Ancak başları çok komik. Hele öyle, yazar "güldü" yazdı diye gülünç olması gereken tarzda da değil. Bildiğiniz kahkaha attım. Gelgelelim, kitapta kurgu, karakter gelişimi diye bir şey yok. Sonlarına doğru da epey sıkıcı oluyor. Willa'nın daha doğuştan sakar, üzerinize afiyet bir de mal olması da işleri pek kolaylaştırmıyor. Net söylüyorum, hayatımda okuduğum en mal karakter.

Kitabın asıl olayı ise, romans okurlarını çekmek için yaratılan ikiz ve üçüz olan Abcurse kardeşler. Beş taneler. Her biri dağ gibi, yakışıklı ve kendi güçleri var. İkna, üstün kuvvet, cazibe, yanılgı ve aklıma gelmeyen bir güç daha. Kitabın bir olumsuz yönü de bu.

Yine de okunulabilir bir yanı yok değil. Güldürüyor. Ben serinin ikinci kitabı olan Persuasion'ını da okudum. Kitap komikliğini kaybederek iyice saçma bir hal aldı. Seriye devam etmeyi düşünmüyorum. Ancak çabuk okunan, basit kitap tercih ederseniz günün birinde, bu seriye bakabilirsiniz. İyi oluşturulmuş bir dünya, karakter, kurgu falan arıyorsanız, uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sakın ha yaklaşmayın yanına.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder