22 Mart 2017

Erotik Aşk Kitabı: Black Swan Affair || K.L. Kreig

Black Swan Affair
K. L. Kreig

Sayfa:370
GR Puanı: 4.34
Türkçe: Yok
Seri: Yok ama olabilir.
Puanım:

Normalde aşk kitabı okumayı tercih etmiyorum. Cinsellik sahnelerini okurken içim bayılıyor çünkü bu tür kitaplarda, %40'ı falan cinsellikle geçiştirilip hikâyeye pek önem verilmiyor. Gelgelelim, bu hikâyenin konusunu okuduğumda, kitap bana epey ilginç göründü.

21 Mart 2017

Doğaüstü: First Year || Rachel E. Carter

First Year 
Rachel E. Carter 

Tür: Gençlik, doğaüstü
Çıkış: 2013
Seri: Black Mage 1/4
Türkçe: Yok
Sayfa:252
GR Puanı: 4,00
Puanım:

First Year, urban fantasy kategorisinde epey iyi bir puanı ve okunma oranı olan bir kitaptı. Kitabı görünce hemen okumak istedim ve sayfa sayısı az olduğu için de hemen atıldım.
Urban fantasy (şehir fantazisi), tarihi kurgu, genç yetişkin türlerinden oluşuyor ama okurken aklıma direkt Vampir Akademisi, Harry Potter ve daha sonradan da Ölümün Hizmetkârları serilerinin karışımı olduğu geldi. 

20 Mart 2017

Kitap Yorumu: Öksüzler Treni || Christina Baker Kline


GR puanı: 4.13 (244,327)
Çıkış: 2013
TR Yayın: 2014
Seri: X
Özgün Ad: Orphan Train
Yayıncı: Arkadya
Puanım:

Bazen içinizdeki çocuk geçmişinizde hapsolur ve siz o çocuğu kurtarmak için tüm umutlara sımsıkı sarılırsınız…

Binlerce çocuk düşünün, ya ailesini hiç tanımamış ya da ailesini kaybetmiş. Kimsesiz çocukları düşünün, gülen gözleriyle size bakan. Tek istedikleri sıcak bir yuvayken, tek umutları ise onları bilinmeyen geleceklerine taşıyan Öksüzler Treni'dir.

1929 yılı Amerika'sında Vivian Daly de o trende yolculuk eden çocuklardan sadece biridir. Küçük yaşta hayatın zorluklarıyla karşılaşan Vivian, bir şekilde kaderine yön vermek zorundadır. Bunu gerçekleştirme gücünü de ona nereden geldiğini hatırlatan aile yadigârı kolyesinde bulacaktır…

On yedi yaşındaki Molly Ayer, son şansını da tüketmek üzere olduğunun farkındadır. Ona bakmakla yükümlü olan aileyle arası iyice açılan Molly'nin tek şansı, kamu hizmeti adına doksan bir yaşındaki yaşlı bir kadının çatı katını temizlemeye bağlıdır. Molly bu işi gönülsüzce yapacak olsa da aslında o yaşlı kadınla ne kadar çok ortak yönleri olduğunu yaşayarak öğrenecek ve geçmişte hapsolan ruhlarını özgür bırakma yollarını onunla birlikte keşfedecektir.

Öksüzler Treni ikinci şansları, beklenmedik dostlukları ve bizi kim olduğumuzu keşfetmekten alıkoyan sırları barındıran muhteşem bir roman.

13 Mart 2017

Türk Edebiyatı: Yüksek Topuklar || Murathan MunganMurathan Mungan'ı aslında yıllardır okumak isterim, bir sürü de kitabını alıp kitaplığıma eklemişimdir bu yüzden. Tüyap'ta imzalattığım Yüksek Topuklar'a kısmet oldu yazarımızla tanışmak.

Kitapta kadınlardan nefret eden, kalbi kırık, orta yaşlı bir kadının beş gün boyunca büyümüş de küçülmüş bir kızı evinde misafir etmesini anlatıyor. Bu bahaneyle de hayatında bir yolculuğa çıkıyoruz. Kimi zaman çok sancılı, kimi zaman da çok komik oluyor bu. Tanıdığı kadınlardan ve erkeklerden, ailesinden bahsediyoruz.

Bu kitabı böyle özetleyerek de biraz haksızlık ediyorum, çünkü kitap bundan çok daha fazlası: Kadına kadınları anlatıyor. Neden kadınların kadınları sevmediğini, neyi neden yaptığını, her hareketin ardında aslında dağlar yattığını... Artık bu kitabı her gördüğümde başka bir şey düşünemeyeceğimi söylemem gerek.