27 Mart 2018

Dünyaca Ünlü Yazarların En Sevdiği Kitaplar


Her kitapsever insanın olduğu gibi, ünlü, bizi etkileyen yazarların da başucunda tuttuğu kitaplar var. Klasiklerden, günümüzde sevilen kitaplara, dilimize hiç çevirilmemiş eserlere rastlamak mümkün. Ben aşağıya çevirisi bulunan kitapları ekledim, ancak linklere tıklayarak tam listeye ulaşabilirsiniz.

Ray Bradbury 


Fahrenheit 451'in ünlü yazarı, Herman Melville'in Moby-Dick'ini favori kitabı olarak seçmiş.
George R.R. Martin Taht Oyunları serisinin sevilen yazarı ise J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi üçlemesini çok sevdiğini belirtmiş. Ayrıca son zamanlarda İstasyon On Bir'in de listesinde olduğunu eklemiş.Gillian Flynn


Filmleri de yapılan Kayıp Kız ve Karanlık Yerler romanlarının yazarı Gillian Flynn, Agatha Christie'nin On Küçük Zenci'sini seviyor. 


J. K. Rowling


Harry Potter serisinin dünyaca ünlü yazarı ise epey geniş bir liste vermiş.
Emma - Jane Austen, Siyah İnci - Anna Sewell, Küçük Kadınlar - Louisa May Alcott, Bale Ayakkabıları - Noel Streatfeild, İki Şehrin Hikâyesi - Charles Dickens, Machbeth - Shakespeare, İlyada - Homeros, Lolita - Vladimir Nabokov.

Tam listeyi burada bulabilirsiniz. 


John Steinback


Fareler ve İnsanlar'ın yazarı Steinback, Sir Thomas Malory'nin kaleme aldığı Arthur'un Ölümü'nü en sevdiği kitaplar arasında sayıyor. 
Henry Miller


Yengeç Dönencesi, Oğlak Dönencesi gibi tartışmalı ve yasaklı kitapları yazan Henry Miller, Uğultulu Tepeler, Huckleberry Finn'in Maceraları, Sefiller, Çimen Yaprakları'nı seviyor.
Stephen King


Korku ustasının en sevdiği kitaplar ise şöyle:
Huckleberry Finn'in Maceraları, Sineklerin Tanrısı, Kasvetli Ev, Şeytan Ayetleri, Ağustos Işığı ve 1984.
Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

M. L. Stedman


Okyanuslar Arasındaki Işık ya da Hayat Işığım (film baskısı) adlıyla tanınıdığınız M. L. Steadman, Marilynne Robinson'un kaleme aldığı Gilead'dan övgüyle bahsediyor.


 Karen Thompson Walker


Mücizeler Çağı'nın yazarı ise Bakir İntiharlar'ın sesini sevdiğini belirtmiş. 


Dan Brown


Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar gibi dünyayı sarsan kitapların ünlü yazarı Dan Brown aşağıdaki kitapları okumayı seviyor:
Gödel, Escher, Bach / Bir Ebedi Gökçe Belik Lews Carrol'ın İzinde Zihinlere ve Makinelere Dair Metaforik Bir Füg - Douglas Hofstadter 
Fareler ve İnsalar - John Steinback  
Kuru Gürültü - William Shakespeare
Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder