2 Haziran 2018

Fantastik: Grave Dance || Kalayna Price (Alex Craft #2)Grave Dance (Mezar Dansı) Alex Craft serisinin 2. kitabı. Yıllar önce Mezar Cadısı'nı okumuş ve yazarın yarattığı dünyayı sevmiştim. Hatta yazarın başka bir serisini okuduktan sonra bu kitaba geçtiğime inanıyorum. Aradan epey zaman geçtiği için emin değilim. Seri hakkında aklımda kalan pek bir şey yok aslında. Çünkü serinin 2. kitabını okurken hiçbir şey hatırlamıyordum. Peki neden döndüm? Bu aralar canım basit ve şehir fantezisi olan bir tür kitap okumak istedi ve çok beğenilen bu serinin, devam kitaplarını okumadığım nadir serilerden biri olduğunu fark ettim.

Alex Craft bir mezar cadısı, yani gücüyle ölülerin "gölge"lerini bir süreliğine canlandırabiliyor, bu sayede ölülerin diyarlarına bakış atabiliyor. İlk kitapta kendisi bir fae (peri) olduğunu öğrenmişti (bu kısmı hiç hatırlamıyorum işte) ve bir fae tutsağı olan arkadaşını kurtarmıştı.

Serinin ikinci kitabı, ilk kitabın bir ay sonrasında devam ediyor. Alex kendisine saldıran birkaç büyüyle yaratılmış bileşiği kimin yönlendirdiğini bulmaya çalışıyor ve hem güçleriyle hem de kendisine soyu yüzünden kalan mirasla baş etmeye uğraşıyor. Üstelik gücü hafiften onu etkisi altına almaya başlamış durumda. Ayrıca arkadaşları da bu bileşiklerin kurbanı oluyor. Üstelik faelerin Kış Sarayı, yani Kış Kraliçe'si Alex'in peşinde çünkü Alex sadece ölüleri dirilmiyor. Ayrıca bu kitapta Alex'in akrabaları ve soyu hakkında da birçok bilgi ediniyoruz.

Bu kitap Alex'in kendisini tanıması üzerineydi. Bol bol fae görüyor, Falin ve Ölüm'le alakalı sahneler okuyoruz. Üstelik yazarın yarattığı dünya daha da derinleşiyor, çözülmesi gereken sorunlar büyüyüp güçleniyor. Alex'in arkadaşları da Alex yüzünden, bu dünyanın içine çekilerek tehlike altına giriyor.

Ben kitabı sürükleyici ve eğlenceli buldum. Zaten Kalayna'nın yarattığı dünyaları çok severim. Biraz bu türdeki emsallerini anımsa da, kendi sesi olduğuna inanıyorum. Türü seven herkesin okuyabileceği bir kitap.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder